http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Siirt bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu bölgesinin şirin ilimiz olan Siirt'te doğal yöntemler sayesinde üretimi yapılmaktadır. Siirt ilimizde bağlarımızda yetiştirdiğimiz bıttım bitkileri sayesinde bıttım sabunu üretimi yapılmaktadır. Bıttım bitkisi Siirt fıstığının aşılanmamış halidir. Siirt ilinde bitki çeşidine bıttım adı verilmektedir. Fakat bu isim bazı yörelerde; çitlenbik, gizven ve menengiç olarak da bilinmektedir.

Bıttım sabununu değerli pozisyona düşüren en önemli nokta ise sabun yapımında kullanılan bıttım bitkisinin yağıdır. Bıttım yağı maliyet açısından oldukça yüklü bir fiyattadır. Bıttımlar Ağustos aylarının sonunda Siirt fıstığının aşılanmamış ağacından toplatılmakadır. Toplanan bıttım taneleri ezilerek yağları çıkarılır ve bu yağlar sayesinde bıttım sabunu elde edilmektedir. Büyük bir kazana bıttım yağı ve su eklenmektedir. Son olarak da aşama aşama ilerledikten sonra ortaya tamamen doğal bıttım sabunu çıkmaktadır.

Söylediğimiz gibi bıttım sabunu yapılış aşamasında kullanılmakta olan bıttım yağı oldukça yüklü bir fiyata sahip olduğundan dolayı bıttım sabunu üreticileri sabunun maliyetini düşürmek adına bıttım yağı kullanmak yerine zeytinyağı veya hayvansal yağlar kullanmaktadır. Bu tür sahte bıttım sabunu üreticilerine itibar etmemenizi temenni ediyoruz.
http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret44924