http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu
Güne Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen meyvelerden biri olan bıttım, son yıllarda sabunu ile de en çok tercih edilen alternatif ürünlerdendir. Bıttım sabunu, bıttım meyvesinin yağından elde edilmektedir. Siirt’e özgü olan ve Siirt fıstığının aşılanmamış olan bıttım sabunun birçok faydası bulunmaktadır. Faydalarına geçmeden önce bıttım sabununun yapım şekli hakkında bilgi verilecek olunursa; bıttımın Siirt yöresinde toplanma zamanı eylül ayının sonudur. Bu dönemde toplanan bıttımla, tane atne ayıklanır ve varsa çürüklerinden arındırılır. Geriye kalan bıttımlar iyice yıkandıktan sonra 5 ile 10 gün arasında kurutulmaya bırakılır. Kuruyan bıttımlar, ilk olarak öğütülür, ardında da ılık suda yoğrulur.

Bıttım sabunun yapımında en önemli kısım, yoğurma aşamasıdır. 2 saat süreyle bttımların yoğrulması ve de bıttımlardan çıkan yağların ayrı bir kaba konulması gerekir. Çıkan bıttım yağları bir kazanda iyice kaynatılır ve  başka bir kazanda da 24 litre suy ile 5 Kg Payet Kostik karışımı yapılır. Kaynayan bıttım yağına, oluşturulan karışım aralıklarla eklenerek sabun reaksiyonunun oluşması sağlanır. 12 ile 16 saat arasında geçen bu karıştırma ve sabun oluşumundan sonra, oluşan karıım ılık bir şekilde sabun kaplarına konulur. 3 gün, kaplara dökülen sabunlar bekletilir ve ardından çıkarılır. Artık bıttım sabunları kullanıma hazırdır.

Bıttım Sabunun Sağladığı Faydalar

Bıttım sabunun sağladığı faydaların en önemli etkisi cilt ve saç üzerinde görülür. Bıttım sabunun ilk olarak saçlar için faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Saç dökülmesine karşı en etkili sabundur. Saç dökülmelerine karşı tam ve kesin bir etki görülebilmesi için sürekli bıttım sabunun kullanılması gerekmektedir.
 • Kepekli saçların kepeklerden kurtulması için en etkili çözümdür. Aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller.
 • Saç derisinde oluşabilen bakterilerin yok olması için saç bakımında mutlaka kullanılması gereken bir üründür.
 • Saç beyazlamasının yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Erken beyazlayan saçlara 6 – 7 ay boyunca devamlı uygulandığında, tekrardan saçların eski rengini kazandığı görülecektir.
 • Saçları besleyen, güçlendiren, yumuşacık olmasını sağlayan ve de yağ ve su dengesini kontrol eden bir sabundur.
 • Kuru saç tiplerini canlandıran en etkili sabunlardandır.
 • Sağlıklı saç uzamaları için kesinlikle kullanılmalıdır.

 Bıttım sabunun cilde faydaları ise;

 • Peeling etkisi yaratan ve bu bakımdan başta siyah noktalar olmak üzere, tüm ölü derinin atılmasını sağlayan bir sabundur.
 • Cilde canlılık verir. Kuru ciltelerin nemlenmesini sağlar.
 • Cildin pürüzsüz bir hale gelmesini tam olarak sağlayan sabunlardandır.
 • Yağlanmaya bağlı sivilceler başta olmak üzere, tüm ergenlik sivilceleri, akne oluşumu gibi durumların en büyük silahıdır.
 • Cilt lekelerinin gidirilmesine birebirdir.
 • Vücut kaşıntı ve kızarıklarında kullanılır.
 • Özellikle duşta bıttım sabunun kullanılması, cildin gözeneklerinin açılmasını ve bunun sonucunda da vücudun rahat nefes almasını sağlar.
 • Sedef hastalığının geçirilmesinde son derece etkilidir.

Bıttım Sabununun Kullanımı

Saç ve ciltte mucizevi etkilere sahip olan bıttım sabununa dair, akıllara gelebilecek ilk soru da bıttım sabunu nasıl kullanılır olmaktadır. Bıttım sabununun saçlarda kullanımı için verilecek ilk tavsiye düzenli kullanım olmaktadır. düzenli olarak bıttım sabunu  saçlarda kullanılırken, başka bir şampuan ya da saç kremi gibi kimyasal madde içeren ürünler kullanılmamalıdır. Bıttım sabununu iyice köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra, 2 gün boyunca saçlarınızı yıkamamanız gerekir. çünkü saçlarınızın bıttım yağı ile tam olarak beslenmesi gerekmektedir. Ancak saçınızı her gün yıkamanız gereken bir durumunuz varsa, yine bıttım sabununu kullanarak saçlarınızı yıkayınız.

Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır derseniz; günlük yüz temizleme için son derece uygun olan bıttım sabunlarını da tıpkı diğer sabunlar gibi, iyice köpürttükten sonra oval hareketlerle yüzünüze uygulamanız gerekir, diyebiliriz. Bu noktada unutulmaması gereken bıttım sabunlarının diğer sabunlara göre daha az köpürmesidir. Eğer sabununuz aşırı derece köpürürse, bu, sabununuzun gerçek olmadığını gösterir. Bıttım sabunun çok fazla köpürmemesinin nedeni, içerisinde fazla köpürmesini sağlayacak herhangi bir katkı maddesinin olmayışıdır.

İster saç üzerinde siterseniz de cildinizde bıttım sabunu uygulaması yapın, şaşırtıcı ve gözle görülür sonuçlarını birkaç gün içinde görebilirsiniz. % 100 doğal ve hiçbir katkı maddesi içermeyen, sağlık açısından son derede faydalı olan bıttım sabunu fiyatı ise oldukça uygun fiyatlardadır ve internet sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret44924