http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Saç ve Cilt Sorunlarına Doğal Bıttım Sabunu ile Veda Edin

Saç ve Cilt Sorunlarına Doğal Bıttım Sabunu ile Veda Edin

Tamamen Doğal Bıttım Sabunu: Bıttım meyvesi menengüç olarak da bildiğimiz ve Güney Doğu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bu meyvenin yöre halkı tarafından kurutulup ezilerek çıkarılan yağı ile sabunu elde edilmektedir.

Bıttım Sabunu Üretimi Nasıl Yapılıyor:  Bıttım sabunu ağaçta yetişen yaban fıstığının yabani halinden elde edilmektedir. Sabun üreticileri eylül aylarında bahçelerinde yetiştirdikleri bıttımları toplarlar ve çürüklerini ayırarak işleme başlarlar. Çürük olanlar ayrıldıktan sonra bıttımlar yıkanır ve belirli bir süre kurutulur. Yeterinde kuruduktan sonra ezilme aşamasından geçerler. Ezmek için çeşitli yöntemler olsa da hızlı ve çabuk ezim işlemi için genellikle değirmenler kullanılır. Değirmenlerde öğütülen bıttımların yağları alınır ve su ile yoğrulmaya başlanır.  Bıttım sabunu üretirken yoğurma aşaması en uzun süren aşamadır ve gerçekten emek isteyen bir süreçtir. Yaklaşık iki ya da üç saat boyunca karışım yoğrulur. Yoğurma işlemi elle yapılabildiği gibi yoğurma makineleri ile de yapılmaktadır. Hem doğal bir ortamda üretildiğinden hem de için hiçbir kimyasal bulunmadığından oldukça sağlıklı bir sabun oluşmaktadır.

Bıttım Bitkisinin Faydaları:

 • Bıttım bitkisi sabun haline gelmemiş olsa bile ağacın yaprakları saça sürüldüğünde etkisini göstermektedir. Saça sürülen yapraklar saçın siyah rengini almasını sağlar ve saçlarda oluşan beyaz telleri önlerler.
 • Bitki ayrıca kilo alma problemi olanlar için de kullanılır. İştah açma ve vücudu dinç tutma özelliği ile tıp alanında da kullanılmaktadır.
 • Bıttım bitkisi kokuları önlemede çok işe yaramaktadır. Özellikle ter kokularını gidermek için kullanılır.
 • Vücutta oluşan yaraları tedavi etmek için de bıttım bitkisi kullanılmaktadır. Yerli halk genellikle bıttımı kaynatarak yaralı olan bölgeye sürer ve pansuman yapar. Bu bitkinin mikrop kırıcı özelliği olduğundan yaranın çabuk iyileşmesini ve iltihaplanmamasını sağlar.
 • Bu bitki özellikle sindirim sisteminde oluşan sorunlara çok iyi gelmektedir. Mide ağrıları ve mide hastalıklarının tedavisi için kullanılır.
 • Böbrek taşlarının ve kumlarının dökülmesi ve çabuk geçmesi için de bu bitki çeşitli formlarda kullanılmaktadır.

Bıttım Sabunun Kullanma Şekli:

 • Bıttım sabunu kullanırken herhangi bir yan ürün kullanmamanız gerekmektedir. Sabunu kullandıktan sonra üzerine şampuan kullanmak sabunun etkisini azaltacaktır. Ayrıca sabunu kullanmaya başladıktan sonra bir gün bıttım sabunu bir gün şampuan kullanmanızda etkisini azaltacak ve etkisini göstermesine engel olacaktır.
 • Sabunu masaj yaparak uygulamak içinde bulunan doğal maddelerin cilde daha çabuk ulaşmasını sağlar ve daha hızlı bir etki yaratır.
 • Banyo yapma sıklığınıza göre sabunu kullanım sayınız değişiklik gösterecektir. Her gün banyo yapıyorsanız saçınızı bir kere bu sabunla yıkamanız gerekmektedir. Eğer banyo yapma sıklığınız daha az ise saçınızı bu sabunla iki kere yıkayabilirsiniz.

 Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir:

 • Bıttım sabunu faydalarının en önemli özelliği tamamen doğal olması ve kimyasal içermemesi sebebi ile vücuda ve saça hiçbir yan etki yapmamaktadır.
 • Cildi hassas ve alerjik olan kişiler için bu sabun oldukça faydalı olacaktır. Hassas ciltli kişiler piyasada üretilen duş jeli ve şampuanları kullandıktan sonra vücutlarında kızarıklıklar oluşabilmektedir. Bu duş jeli ya da şampuanların içerdiği kimyasal maddelere vücudun tepki vermesinden kaynaklanmaktadır. Bu sabunu kullanarak alerji riskini sıfıra indirmiş olursunuz.
 • Siirt bıttım sabunu saç için kullanıldığında saç dökülmelerini durdurur ve kel bölgelerde yeni saçların çıkmasını sağlar. Saçın köklerini güçlendirdiğinden saçlarınızın köke olan bağlantısını kuvvetlendirir ve kopmaların önüne geçer.
 • Ayrıca kepek problemi yaşayan saçlar da bu sabunu kullanabilirler. Saç derisine doğal nem dengesini kazandırarak kurumasını önler ve kepeklenmeyi yok eder. Henüz kepek probleminiz yok ise bıttım sabunu kullanarak oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Temizleyici özelliği olduğundan saç derisindeki ve vücudunuzdaki tüm bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Temiz bir ciltte sağlıklı ve açık gözenekler bulunur. Bu da hem saçın hem de derinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca yüzünüz için Siirt bıttım sabunu kullandığınızda gözenekleri temizlediğinden siyah nokta ve sivilce problemlerinizi de geçirecektir.
 • Bıttım bitkisinin faydalarında da belirttiğimiz gibi saçın beyazlamasını önlemektedir. Yaprağını bile saçlarınıza sürdüğünüzde rengini korumasını sağlayan bu ağacın sabununu kullandığınızda beyaz saç telleriniz yok olacaktır. Beyaz saç telleri sorununuzu geçirmesi için sabunu düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Düzenli bir kullanımdan sonra sonuç gözle görülebilir bir hale gelecektir.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret42919