http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Saçınız İçin Doğal Bir Mucize

Saçınız İçin Doğal Bir Mucize

Sabun Kullanımı: İnsanoğlu temel ihtiyaçların yanında temizliğe de ihtiyaç duymaktadır. Tarihi çok eski zamanlara dayanan sabun yapımı günümüze kadar değişikliklere uğrarayak da olsa devam etmiştir. İnsanoğlunun temizlik ihtiyacı sonucu ortaya çıkan sabunların yapımında farklı dönemlerde farklı maddeler kullanılmıştır. Su ile birleştiği zaman özel yapısı sayesinde temizlik görevi gören madde olan sabun günümüzde artık seri üretime geçmiş ve çeşitli kimyasallar ile daha kolay bir şekilde elde edilmektedir. 1930’lu yıllardan sonra sektörde sabun ve deterjan ayrımı oluşmuş ve kullanım amaçları değişmiştir. İnsanlık tarihinin ilk aşamalarına kadar uzanan sabun kullanımı 19. Yüzyılda Fransız kimyagerlerin sabunun kimyasal içeriğini kanıtlaması ile gelişmeye başlamıştır. Fransız kimyagerler sabunun yağ asidi tuzu olduğunu kanıtlamışlardır. Sabun suda bulunan magnezyum ve kalsiyum ile etkileşime geçmesi sonucunda köpürür ve kullanıldığı alanı temizlemektedir. Çeşitli sabun yapma yöntemleri bulunmaktadır. Kullanılan yüzeyden yağ ve kirlerin atılmasını sağlayan sabunlar içeriklerinde bulunan uzun zincirli hidrokarbon sayesinde çok yavaş bir şekilde çözülürler.içerisinde bulunan diğer maddeler ise bir kısmının kutuplaşmasını sağlar ve bu kısın leke etrafındaki suyu uzaklaştırmaktadır. Böylece lekeler ve kirler moleküller tarafından etrafı sarılarak sürülen yüzeyden çıkar. Günümüzde genellikle sabun üretimi endüstriyel makineler aracılığıyla gerçekleşse de diğer yollar kullanılarak da sabun imalatı yapılmaktadır. Sabun yapımında kaynatma yöntemi veya soğuk yöntem kullanılmaktadır.

Doğal Sabun Kullanımı ve Faydaları: günümüzde seri üretim yolu ile üretilen ve fabrikalarda endüstriyel makineler kullanılarak üretilen sabunlar bir takım kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasallar sabunun temizleme etkisini arttırken bir yandan da kullandığımız alana zarar verirler. Sabunu cildimiz, kıyafetlerimi ya da mekân temizliğinde kullanabiliriz. Cilt için kullanılan doğal sabunlar cildinize kimyasal madde girmesini engeller ve  bu maddelerin oluşturabileceği hastalıklardan korur. Ayrıca doğanın bize bahşettiği her bir ürün farklı sorunlara iyi gelmekte ve bu sorunları önlemektedir. Topraktan, güneşten, sudan, kendi içeriğindeki vitamin ve proteinlerin vucuda geçmesi sizi zinde ve sağlıklı tutacaktır. Örneğin farklı cilt tipleri ve sorunları için hangi vitaminin iyi geldiğini bularak bunları içeren sabunları kullandığımızda olumlu etkilerini gözle görmek mümkündür. Aynı şekilde doğal sabunlar saç derisi sorunlarına da iyi gelmektedir. Özellikle kuru deride oluşan kepek problemi için doğal sabunlar cildin nem dengesini sağlayarak sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Günümüzde hâlâ doğal yollar kullanılarak üretilen ve bitkilerden elde edilen sabunlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bıttım sabunudur. Bu sabunun adı sağladığı faydalar ve doğallığı sebebiyle çok sık duyulmakta. Ülkemizin Siirt yöresine özgü olan bıttım sabununun etkisi kullananlar tarafından kanıtlanmış ve önerilmektedir.

Siirt Yöresine Özgü Bıttım Sabunu:  Bıttım bitkisi ülkemizin Güney Doğu Bölgesinde yer alan Siirt ilçesinde yetişmektedir. Bıttım ismini duymadıysanız bile menengiç ya da çitlembik isimlerinizi duyduğunuza eminim. Siirt de bıttım olarak adlandırılan bu bitkiye menengiç ya da çitlembik de diyebiliriz. Bıttım bitkisinin 70’den fazla türü bulunmaktadır. Görüntüsü mercimekten biraz daha büyük ve rengi siyahtır. Ayrıca tıp alanında ilaçlarda ve tarım alanında da tohum ve bıttım ağacının sakızı kullanılmaktadır. Bıttım denilen meyveden Siirt bıttım sabunu ve menengiç kahvesi elde edilmektedir. Bu ağacın meyvesi bir çok hastalığa iyi gelir. Ağacın salgıladığı bıttım sakızı da hastalıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Özellikle mide, bağırsak ve sindirim sistemi problemlerine iyi gelir.

Bıttım Sabunu Faydaları: Siirt bıttım sabunu yapımında bıttım meyvesinin yağından faydanılmaktadır. Bu sabunun üretiminde meyvenin yağı ile kuyruk yağı karıştırılarak sabun elde edilir.

  • Bıttım sabunu saç dökülmelerine ve kelliğe karşı çok etkilidir. Saç dökülmelerini önlediği gibi saç derisinde kelleşen bölgelerden yeni saç çıkmasını sağlamaktadır. Saç köklerini güçlendirme etkisi ile düzenli kullanıldığında dökülme sorununu azaltır ve durdurur.
  • Saç derisinde bulunan mikropları öldürür ve derinlemesine bir temizlik sağlar. Bu sayede saç kolay kolay yağlanmaz ve hacim kazanır. Temiz bir saç derisinde saçların uzaması da sağlıklı bir şekilde gerçekleşir ve saçın canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Bıttım sabunu faydaları arasında saç derisinin yağ oranını dengelemek ve kepek oluşumunu önlemek de vardır. Eğer saçınız kepekli ise kepek oluşumunu durdurur. Kuru saç derisinden kaynaklanan kepek sorunu bıttım sabunu ile son bulur.

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret42919