http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu ve Mucizevi Etkileri

Bıttım Sabunu ve Mucizevi Etkileri

Bıttım sabunu ülkemizin doğu kesimlerinde büyük bir yaygınlık ile kullanılan ürünler arasında bulunmaktadır. Bu ürün her yönden kişilerin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bıttım sabunu denildiği zaman akla gelen ilk bölgeler Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri olmaktadır. bu bölgede bulunan halk tarafından ortaya çıkarılan ürünün yapımı çok meşakkatlidir. Bu meşakkatli işlemlere karşılık fiyatı gayet makul kalmaktadır.

Bıttım Sabunu Yapımı

Bıttım sabununun yapım süreci tam manası ile doğal olarak gerçekleştirilmektedir. Bazı markaların üzerinde tam manası ile doğal ürünlerden oluştuğu ibaresi bulunmaktadır. Bu ibarenin bir anlam ifade etmediğinin de farkında olmak gerekmektedir. Bıttım sabunu bu ibareleri taşıyan bir marka bünyesinde çıkarılan bir ürün değil tam aksine yöresel halkın ortaya çıkardığı mucizevi bir karışımdır. Bıttım sabunu yapım aşamaları ş biçimde gerçekleşmektedir;

 • Bıttım sabunu çitlenbik veya menengiç denilen bitkiden yapılmaktadır. Bu bitkinin meyveleri eylül ayında olgunlaşmaya başlamaktadır. Eylül ayında toplanan memengiçlerin ayıklanma işlemi de bu süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.
 • Ayıklama sırasında kişilerin mutlak suret ile çürükleri ortadan kaldırması gerekmektedir. Çürük olan memengiçlerin bile sabunun içerisinde yer almaması ne denli özenli bir biçimde işlem yapıldığının kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Siirt bıttım sabunu yapımı işleminde sıra kurutmaya gelmiştir. Kurutma işlemi bir hafta gibi bir sürece yayılmaktadır. Bir hafta sonunda ise öğütme işlemi başlar
 • Öğütme işlemleri elektronik değirmenlerde değil el değirmenlerinde gerçekleştirilmektedir.
 • Öğütülen kurumuş menengiçler ılık su ile birleştirildikten sonra dinlenme safhasına geçilir. Kişilerin kısa bir süre içerisinde bu işlemleri yapması ancak mekanik bir düzenek ile olabilir. Fakat bıttım sabunu bu düzenekler ile değil tam manası ile geleneksel yöntemler ile yapılmaktadır.
 • Ilık su ile karıştırılan öğütülmüş menengiçler hamur gibi yoğrulmaya başlar. Bu işlemden sonra çok kısa bir süre içerisinde sabun hazır hale gelir ve menengiç sabunu bir diğer adı ile Siirt bıttım sabunu kalıplara konur.
 • Kesilme işlemi de misina vasıtası ile gerçekleşir.

Bu işlemler yörede yaşayan insanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişilerin bıttım sabununun faydalarından tam manası ile haberdar olması bu sabunun kullanım alanını da genişletmiş be yeni faydalarının ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Cilt Bakımı ve Bıttım Sabunu

Siirt bıttım sabunu klasik kozmetik ürünler yerine kullanılabilmektedir. Bu ürünün içeriği tam manası ile temizdir. Cilt bakımının yapılması sırasında kozmetik ürünlerin kullanılması kişilerin sağlık sorunları ile yüz yüze gelmesine neden olabilmektedir. Bıttım sabunu faydaları incelendiği zaman kişilerin bu sabunu cilt bakımı sırasında kullanmaları gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Diğer ürünler gibi kimyasallar ile oluşmamış olan bu sabun cildinizde oluşan birçok sorunu bertaraf edebilir. Sabunun cilt üzerinde gösterdiği faydalar şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Siyah noktaların ortadan kalkmasını sağlamak
 • Sivilcelerin kolay bir biçimde geçmesini sağlamak
 • Sivilcelerin ortaya çıkmasını engellemek
 • Nem dengesini sağlamak
 • Yağlı ciltlerin kamaya yaklaşmasını sağlamak

Bu sabun vasıtası ile çok kısa bir süre içerisinde hayalini kurduğunu cilt sağlığına çok kısa bir süre içerisinde erişe hakkını elde edebilirsiniz.

Saç Sağlığı

Bıttım sabunu faydaları cilt sağlığı ile de sınırlı kalmamaktadır. Bıttım sabunu saçların eski nem dengesine çok kolay bir biçimde ulaşması için gerekli olan bütün ortamı sağlar. Kepeklenme problemi ile çok sık bir biçimde karşı karşıya kalan kişilerin kepek karşıtı şampuanlara yönelmesi kesinlikle işe yaramayacaktır. Bu şampuanlar saçınızı kepekten arındırırken saç tellerinizin tam manası ile kurumasına neden olabilmektedir. Bıttım sabununun saç üzerinde geçerli olan diğer olumlu etkileri şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Kadınların en büyük problemlerinden bir tanesi olan koparak dökülme sorunu ile mücadele edebilmek için kişilerin bu sabunu kullanmalıdır.
 • Kırıkların tedavi edilmesi sağlanmaktadır.
 • Yağlı saçlar normal nem dengesine kavuşmaktadır.
 • Kepek probleminin çözümü için bu sabunun kullanılması en doğru yöntemlerden bir tanesidir.

Çok makul bir fiyata sahip olan bu sabun her bütçe tarzına sahip kişi tarafından büyük bir kolaylık ile satın alınabilecektir. Bıttım sabununun en güzel özelliklerinden bir tanesidir. Diğer kozmetik ürünler fiyatları ile şaşkınlık yaratmaktadır. 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret42919