http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu Üretimi ve Yararları

Bıttım Sabunu Üretimi ve Yararları

Doğal öz, mineral, besleyici unsurlar bıttım sabununda yer almaktadır. El ile üretim, kimyasal madde kullanılmaması ve zararsız yapısı yine bıttım sabununun özelliklerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Bıttım sabunu üretim aşaması özel bir emek, zaman ve deneyim gerektirmektedir. Çünkü toplanma evresi ve kurutulma evresinden kaynatılma aşamasına kadar her bir unsur gerekli incelik, bakış açısı ve sabır gerektiren işlemler olmaktadır. Bu nedenle bıttım sabunu üretimi konusunda beklentiler, en uygun bir şekilde hassasiyet ile alınmakta ve yerine getirilmektedir. Kimyasal madde ya da koruyucu maddeler kullanılmadan bıttım sabunu üretimi en iyi şekilde gerçekleştirilmekte ve yerine getirilmektedir. Bu sayede Siirt bıttım sabunu, şifasını alabilmek için insan kullanımına uygun bir hale gelmektedir.

Bıttım Sabununun Üretimindeki İtina

  • Bıttım, menengiç meyvesi yabani fıstık ağacının meyvesinden toplanır. Bu ağaç aşılanmaz ve böylece bıttım sabunu için üretiminde kullanacak menengiç meyvesi tane tane çıkar.
  • Menengiç meyvesi toplanılma aşamasında, daha olgunlaşmamış ham hali gözetilir. Bu dönemlerde, Siirt yöre halkı kendi bağ ve bahçelerindeki yabani fıstık ağaçlarının ne zaman gelişeceğini bildiğinden ona göre hareket etmektedirler.
  • Menengiç meyvesi toplandıktan sonra çürükleri ayrılır, uygun olmayanlar seçilir ve ayıklanır,
  • Bıttımlar yıkanır, kurutulur, ve kaynatılma aşamasında bıttım meyvesinin yağının çıkartılması aşamasında büyük bir girişm başlar,
  • Menengiç meyvesinin yağının çıkartılması aşaması kazanlarda yapılmaktadır. Bu aşamada başındaki usta, sürekli olarak yağın belirli bir kıvama gelmesini sağlar ve bu esnada kazana doldurulan suyunda buharlaşması sağlanır. Bu sayede sadece menengiç yağı belirli bir kıvam macun gibi bir hal aldığında gerekli diğer işlemler usta tarafından uygulanır, kalıplara dökülür ve sonrasında el ile kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Tüm bu işlemlerdeki genel amaç bıttım sabunun doğal olarak üretildiğini göstermektedir. Doğal adımların izlenmesi, kimyasal madde barındırmaması ve ilkel yöntemler kullanılarak üretilmesi de bıttım sabununun en önemli özelliklerinden bir tanesini barındırmaktadır. Bu yüzden bıttım sabunu faydaları oldukça çoktur. Zararlı etkenleri yoktur ve insanların şifa bulabilmeleri için üretilmektedir. Ayrıca Siirt halkıda bu sabunu kendi evlerinde kullanarak, bıttım sabununun yararlarından nasibini almkatadırlar.

Bıttım Sabunu Saçlara Nasıl Etki Eder ve Yararları

Bıttım sabunu günümüzde en çok bilinen yapısı saç dökülmelerini önlemesidir. Bu yapısı ile Siirt bıttım sabunu özel bir sabun olmakla birlikte, binlerce insanın saç dökülmelerini önlemiş ve azaltmıştır. Hem kadın hem de erkekteki saç dökülmelerini önlemesinin temel sebebi, menengiç yağının özü ve mineralleri oluşturmaktadır. Çünkü bıttım sabunu saç dökülmelerini önlediği zaman tek saç dökülme konusunda bir etki sağlamamaktadır. Buna ek olarak;

  • Saç köklerini beslemekte ve daha dayanıklı bir hale getirmektedir,
  • Kırılgan, yıpranmış görünen saçlara da canlılık getirerek saçların çok daha parlak görünmesine yardımcı olur,
  • Saçların yumuşamasına ve güzel kokmasını sağlar,
  • Kepeklenme durumunu ve saç dersi üzerinde oluşan yaraları giderir,
  • Kellik sorunlarında da kullanılan etkili bir sabun olmaktadır.

Saçın saç olarak görülebilmesine, dayanıklı olmasında, çekildiğinde ya da saçlara dokunulduğunda bile bir farklılığı en güzel bir şekilde verebilme özelliğine sahiptir. Bunun en büyük nedeni bıttım sabununun besleyici minerallerinin doğadan alarak, saç köklerine ve saçlara yansıtmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bıttım sabunu çok önemli, etkili ve yarar sağlayan bir üründür. Saçların bakımları konusunda geçmişten günümüze kadar taşınan en önemli miraslardan bir tanesi olmuştur. Siirt yöre halkı dahil olmak üzere bıttım sabunu kullananların saçları konusunda sıkıntı çektiği pek görülen bir durum değildir. Çünkü saçların aynı gün içerisinde yağlanma ya da kaşınmaya başlama durumlarını dahi önleyerek, saçların ihtiyacı olan tüm mineral desteğini en etkili bir şekilde sağlamaktadır.

Cilt Sorunlarında Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu faydaları saça hitap ettiği gibi, cilt üzerinde yaşanan problemlere karşıda oldukça etkili bir yapı göstermektedir. Yağlı cilt sorunları, mantar, egzama ve sedef gibi durumlarda bünyesinde barındırmış olduğu antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile, cildi mikroplardan ve zararlı olan tüm bakteri türevlerinden uzaklaştırmaktadır. Bu sayede bıttım sabunu sivilceler yüzünden mağduriyet yaşayan ve egzama ile uğraşanlara karşı etkili bir ürün olarak kendini gösteren bir sabun olmaktadır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret42919