http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Site Menüsü
Site Haritası
Tavsiye
Online satış sitemizde bıttım sabunu haricinde siirt fıstığı satışıda yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu Cilde Faydaları

Bilinen isimi menengiç yağı olan yabani fıstıktan üretilen bıttım sabunu her derde deva. Menengiç yağından ele geçirilen bıttım sabununun yararlarını haberimizin ayrıntılarında bulabilirsiniz. Saç dökülmesi, egzama, mantar hastalıklarına iyi gelen bıttım sabunu kimyevi hiçbir madde içermiyor. Tabii olduğu için hiçbir yan tesiri olmayan bıttım sabunu yararları bakın neler? Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Sabunu kullanırken yanında kimyevi bir ürün kullanılmaması gerekiyor. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya olası olduğunca önem vermede yarar var. 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın. Sabunla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın. Zira saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın.

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamiyle durdurur. Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamiyle yok eder. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde natürel güç vererek daha önceki rengini alır. Saç cildindeki bakteriler tamamiyle yok eder. Saçı besleyerek yumuşak hale getirir. Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde cilt hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir. Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı tesirlidir. Gözenekleri açar varisleri iyi derecede deşarj olur. Natürel ürünler den üretildiği için hiç bir yan tesiri olmaz kimyevi madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir. Bıttım sabunu ham maddesi ve yapılışı, bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak taneli fıstığın yabani hali başka bir deyişle Türkçesi menengiç meyvesinden yapılıyor .

Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamiyle, bıttım kabuklarından arındırılır. Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma tepkilerinin şimdilerde kimyevisi olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. (Daha önceki dönemlerde ve de Sümerlerde bu kül suyuydu. ‘KOH çözeltisi’) Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla ilave ederek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma tepkisi hızlandırılır. Takriben 12-16 saat süresince kazandaki karışım kaynatılır bu müddetin nihayetinde sabunlaşma tepkisi sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün süresince bekletilir ortaya çıkan bıttım sabunları, bıttımlardan alınan yağlarla orantılıdır. Büyük kalıplar halinde ele geçirilen Siirt bıttım sabunu küçük dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur. Yüzde yüz menengiç yağından imal edilmiştir. İnsan vücudunun temizliğinde birebir tesirli olup insanları deşarj olan natürel ve hoş bir koku veren bir sabun çeşididir. Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Saçı besler canlandırır ve sıhhatli uzamasını sağlar, bıttım sabunu Muhtevanındaki menengiç yağı ile hoş ve rahat bir koku verir bıttım ilaç değildir natüreldir bıttım bir meyvedir. Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) başka bir deyişle bilinen isimiyle menengiç yağından ele geçirilir. Bıttım Siirt fıstığının aşılanmamış halidir Siirt’e mahsus bir sabundur. Bıttım (Menengiç) Nedir? Bıttım yörelere menengiç, çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik gibi değişik isimlerle anılır. Bıttım, sakız ağacıgiller familyasından yaprak döken bir çalı türüdür. Nebat olarak ise fıstık ağacına benzerlik gösterir. Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’de yetiştirilir kahve ve sabun imalatında bu nebattan yararlanılmaktadır. 6-9 m’ye kadar boylanır. Karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklar 5-11 parlak yaprakçıktan oluşur ve reçine kokusu verir. Kırmızımsı mor renkli çiçekler Mart ve Nisan aylarında görülür. Mürekkep meyve küçük, küre biçiminde olup olgunlaşınca yeşil ve maviye dönüşür. Tohumlar Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır.
http://www.siirtbittimsabunu.net
http://www.siirtbittimsabunu.net
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret44924